základní
informace

přihlášky
a žádosti

rozvrh

omluvenka

stránky
učitelů

Kontakty

e-mail: info@2zszdar.cz

 

telefon

škola - sekretářka

566 590 641

Další telefonní kontakty

 

školní kuchyně, 3 ZŠ:

566 622 404

jídelna, 2. ZŠ:

566 625 164

 

sportovní hala:

566 621 922

 

 

Odkazy

Město Žďár n. S.
MŠMT

 

Lípa svobody a setkání s cyklisty

25. 5. 2018

Nadace Partnerství pořádá 15. ročník akce na podporu cykloturistiky Týden na kole. Jde o mezinárodní cyklojízdu pro 20 účastníků z Česka, Slovenska a Rakouska po evropské cyklotrase EuroVelo 4 - stezce střední Evropou, která na trase mezi Chebem a Brnem prochází i Žďárem.

 

V pátek 25. 5. 2018  v 10:00 zastavili účastníci cyklojízdy přímo před naší školou, aby si prohlédli naši lípu svobody, poslechli si její příběh, prohlédli fotografie ...

Hlavním tématem této jízdy je totiž oslava 100. výročí založení republiky a podpora kampaně Stromy svobody, do které se naše škola již dříve zapojila.

Setkání se zúčastnili žáci 9. ročníku, kteří cyklistům předvedli historické fotky a přečetli texty z kroniky. Před školou přihlížely i některé děti z prvního stupně.

 

Fotografie ze setkání

Reportáž Televize Vysočina

 

Podrobnosti o projektu a naší lípě svobody

 

Lípa svobody  - dnešní stav

Umístění: Žďár nad Sázavou, ul. Komenského

Naproti (téměř) středu budovy ZŠ Žďár nad Sázavou, Komenského 2 („Dvojka“), poblíž schodů vedoucích ze svahu k ulici Žižkova a ke kinu.

Zjištěno v roce 2015 – informace od pamětníka a účastníka.

O této události byla natočena reportáž TVV.

  

 

Zasazení lípy - září roku 1968

V září 1968 za účasti žáků základní školy a Střední všeobecně vzdělávací školy. Ředitelem základní školy byl v té době Josef Brož, ředitelem SVVŠ Bohuslav Brabec.

Do kořenů lípy byla uložena (podle informací) kapsle s tiskem, mincemi a dalšími dobovými dokumenty.

Ze školní kroniky

Školní rok 1968-1969

  • Studenti SVVŠ poprvé nastoupili ke čtyřletému studiu. Škola byla napojena na horkovod. Místnosti uhelny se po rekonstrukci změnily na sklad učebnic, fotokomoru a sklad nářadí. „Zářící“ hvězda z budovy školy byla v srpnu 1968 nalezena v řece Sázavě.

  • „Na začátku školního roku Josef Brož odsoudil vstup vojsk Varšavské smlouvy, na konci roku musel uvést, že tento zápis byl pořízen pod vlivem mylných informací sdělovacích prostředků a neodpovídal tudíž skutečnému stavu věcí.“

Pozn.: Oba ředitelé byli v roce 1970 ve funkcích nahrazeni.

->na úvodní stránku   ->na začátek stránky