základní
informace

přihlášky
a žádosti

rozvrh

omluvenka

stránky
učitelů

Kontakty

e-mail: info@2zszdar.cz

 

telefon

škola - sekretářka

566 590 641

Další telefonní kontakty

 

školní kuchyně, 3 ZŠ:

566 622 404

jídelna, 2. ZŠ:

566 625 164

 

sportovní hala:

566 621 922

 

 

Odkazy:

Facebook-Žďár n.S.

 

MŠMT

 

Práce žáků

 

2016/17

 

LEGO - Vyprávíme příběhy - Inf 3. AB

Třeťáci si vymysleli vlastní příběh - většinou pohádku, sestavili si scénu z Lega, přichystali postavy. Všechno jsme vyfotili.

Pak žáci ve Wordu doplnili bubliny s textem. Vznikly tak zajímavé komiksy, škoda jen, že jsme měli na dokončení málo času.

Příběhy 3.A, Příběhy 3.B

 

Divadlo - AJ, 9. AB

Deváťáci připravili dvě pohádky v angličtině - Kocoura v botách a Sněhurku. Sami si vyrobili také kulisy a dekorace. Na divadelní představení pozvali na konci školního roku děti z 1. stupně.

Podrobnosti o anglickém divadle

Fotografie z obou představení

 

Lego WeDo - informatika 6.A

Pouťové atrakce, letadla, auta, větrníky, jeřáby... si v informatice postavili a naprogramovali šesťáci z nové stavebnice. Nejdříve pracovali podle vlastní fantazie, pak zkusili několik modelů podle návodu. Tak vznikla tančící kuřata, hladový krokodýl nebo protahující se lev.

Fotografie z práce obou skupin

 

Ochutnávka ovoce

Letošní dodávku Ovoce do škol zakončili žáci 1. stupně ochutnávkou známého i exotického ovoce.
Na výběr měli jablka, pomeranče, banány, cukrové melouny ...

Podívejte se na fotky.

 

Lego - stroje, Pč- dílny 7. A, B

Sedmáci v dílnách stavěli nejdříve podvozky, pak celá auta. Nakonec v 7.A  doplňovali motor, v 7.B vyzkoušeli programovatelnou stavebnici Lego WeDo.

Fotky z práce obou tříd

 

 

Chlubiáda 2017

Na závěr letošních setkávání připravily pěvecké sbory Sluníčka a Blue Jeans tradiční Chlubiádu. Dopoledne bylo vystoupení pro 1. stupeň, odpoledne přišli rodiče a sourozenci. Písničky doplnila hra na flétnu a recitace. Děkujeme všem za velmi pěkný program.

Fotografie z vystoupení

 

Stavebnice Teifoc - Pč dílny, 7.AB

Letos poprvé si mohli sedmáci vyzkoušet práci se stavebnicí Teifoc. Nejdříve zkoušeli stavbu zdí a rohů "na sucho", s pomocí speciální malty stavěli domky podle návodu a doplňovali je různými přístavky a doplňky. Kluci ze 7.B pak společně vybudovali hrad (věže, cimbuří, krčmu, záchod, studnu, most...).

Fotografie ze stavby

 

Programovatelná stavebnice EV3 - informatika 9. B

Od začátku ledna pracovali deváťáci s programovatelnou stavebnicí. V závěrečné práci pak sestavili a naprogramovali vlastní modely. Stavěli většinou podle návodů, vyzkoušeli profesionální programy a připravili také vlastní program. Práci zdokumentovali na vlastních webových stránkách.

  

 

Akademie programování

Od 8. 3. do 5. 4. se 16 žáků 6. a 7.r. scházelo na Akademii programování, kde si zkoušeli programovat vlastní hry v prostředí KODU.

Jak to probíhalo, to si můžete prohlédnout ve fotogalerii nebo v krátkých videích, která do videosoutěže připravili Tadeáš Hansl (6.B) a Vojtěch Burian (7.B). Všechna soutěžní videa jsou přístupná na speciálním  YouTube kanále. kde si je můžete v průběhu dubna prohlížet, případně pro ně hlasovat.

 

Exkurze JE Dukovany, VD Dalešice - 9.A,B,C

Deváťáci jeli na tradiční exkurzi tentokrát ve dvou autobusech.

Navštívili informační centrum jaderné elektrárny v Dukovanech, kde si prošli novou expozici a podívali se do hráze přečerpávací elektrárny u přehrady Dalešice.

Několik fotografií

 

Lego WeDo - informatika 6. B

Vyzkoušeli jsme novou programovatelnou stavebnici. Šesťáci sestavovali modely podle návodu (tancující ptáčci, bubnující opice, hladový krokodýl, útočící lev, káča) i podle vlastní fantazie (nejrůznější pouťové atrakce, auto, letadlo, padací most, UFO...). Všechny modely se pohybovaly podle programů, které žáci připravili. Používali motory, žárovky a také senzory polohy a pohybu.

Podívejte se, jak se jim dařilo

 

Hrátky s osovou souměrností - matematika, výtvarná výchova, 6. ročník

Učivo o osové souměrnosti jsme zakončili tak trochu jinými hodinami. Své znalosti o shodnosti a osové souměrnosti využili žáci při vytváření návrhů symetrických vzorů, vystřihování osově souměrných obrazců, konstrukci os souměrnosti rovinných útvarů.

Prohlédli jsme si fotky známých staveb, které jsou osově souměrné. Využili jsme interaktivní tabuli a žáci pracovali do připravených pracovních listů. Také obrázky vzniklé z jejich jmen pomocí osové souměrnosti byly zajímavé a připomínaly jim ufony, brouky, květiny apod. S osovou souměrností pracovaly děti také v hodinách výtvarné výchovy.

p. uč. Iva Nováková

Podívejte se na několik fotografií

 

Soutěž o nejhezčí vánoční přání

Na závěrečné výstavě se sešla téměř stovka velmi pěkných přáníček.

V jednotlivých kategoriích zvítězily: Šárka Trojanová (2.A), Beáta Pospíchalová (4.B), Zuzana Hájková (8.A) a paní Iva Hájková.

Podrobný popis soutěže od p. uč. Topinkové,

Fotografie prací a pohled na stupně vítězů

 

 

Projekt Příběhy bezpráví - Oběti komunismu, dějepis 9.B

Deváťáci se opět zapojili do projektu Příběhy bezpráví. E.Dobešová, M.Havlová, M.Marková, N.Němcová, L.Slavíková a V.Vášová připravily nástěnku, prezentaci a besedu s manželi Dvořáčkovými. Paní učitelka Kučerová doplnila téma filmem z videotéky projektu,

 

Zoner Callisto - Vlastní obrázek, informatika 8.B

Závěrečnou prací v programu Callisto je vlastní obrázek. Žáci jej mají vytvořit pomocí tvarování. Mohli pracovat podle předlohy, ale výsledek je složen pouze z objektů, které připravili sami.

Podívejte se, jak se jim letos dařilo.

 

Laboratorní práce - chemie 8.A, B

Podívejte se jak si žáci 8. ročníku poprvé v hodině chemie vyzkoušeli na vlastní kůži práci laborantů.

Několik fotografií

 

 

2015/16

 

Divadlo Golem - 5. B

Žáci 5. B si na rozloučenou zahráli vlastní loutkové divadlo.

Pozvali také prvňáky, druháky a děti ze 3.B.

Přečtěte si, jak to probíhalo a podívejte se na fotografie z divadla

 

 

S lesníkem do lesa - 4. A,B

V pátek 24. 6. se všichni naši čtvrťáci zúčastnili akce S lesníkem do lesa.

Viděli spoustu zajímavých ukázek, které jim předvedli lesníci, ale také hasiči, policisté... V soutěži všech zúčastněných družstev obsadili žáci 4.A 1. místo.

Podrobnosti a fotografie

 

Vyprávíme příběhy - 3. A

Různé pohádkové, detektivní i hororové příběhy si vymýšleli třeťáci při práci se stavebnicí LEGO. Paní učitelka Hamříková vše vyfotografovala a v informatice děti připravily komiksové příběhy - tentokrát ve Wordu. Jen škoda, že měly na práci pouze jednu - poslední - hodinu. Podívejte se na fotky

 

Chlubiáda - pěvecké sbory, flétny, recitace...

V pondělí 13. 6. vystoupili se svým programem pěvecké sbory Sluníčka a Blue Jeans, děti z kroužků fléten a další žáci s ukázkami recitace, angličtiny... v tradiční Chlubiádě.

Dopoledne ze konalo vystoupení pro 1. stupeň, odpoledne přišli do školy rodiče.

Děkujeme všem, kteří se zasloužili o příjemný zážitek.

Fotografie z obou vystoupení

 

LEGO - Stroje, Pč-dílny 7.A, B

Sedmáci v dílnách stavěli ze stavebnic LEGO Mindstorms doplněných prvky ze stavebnice Stroje.

Vyzkoušeli si různé typy podvozků, které měly za úkol sjet bez nehody po nakloněné ploše a dojet po chodbě co nejdál. Pak stavěli kapotu a přidávali nějakou praktickou funkci.
Kluci ze 7.B pracovali i s motorem - tentokrát měli po nakloněné rovině vyjet nahoru. Vyzkoušeli k tomu různě velká kola a převody.

Práce s modely na fotkách

 

Stavíme ze stavebnice ROTO - 1. A, B

Prvňáčci se zúčastnili soutěže Stavíme ze stavebnice ROTO s podtitulem „Čím budu?“.

Ze stavebnice mohly děti vytvořit nejrůznější nářadí nebo pomůcky pro povolání, které by chtěly dělat, až vyrostou.

Podívejte se na fotografie, jak děti tvořily.

 

Čarodějnice - 3. A

V pátek 29. 4. se děti v některých třídách chystaly na "svátek čarodějnic" - vyráběly kostýmy, malovaly obrázky...
Podívejte se na několik fotografií ze 3.A

 

 

Celé Česko čte dětem - 3.B

V tomto školním roce podruhé se setkali děti a rodiče nad knížkou. Tentokrát četla maminka Kučerová z knížky O srdnatém střelci Andrejovi a jiné pohádky.
Podrobnosti a fotografie z akce.

 

 

Ochutnávka exotického ovoce - 1. stupeň

Účast naší školy v projektu Ovoce do škol umožnila dětem z 1. stupně seznámit se s různými druhy exotického ovoce. Každá třída dostala možnost ovoce si prohlédnout, ohmatat, očichat a ochutnat.

Děti se pak o různých druzích ovoce povídaly, kreslily je...

Fotky z ochutnávky

 

Vyprávíme příběhy - 3. B

Třeťáci si vyzkoušeli práci s novou stavebnicí LEGO Nejdříve si v pracovních činnostech postavili scény k několika příběhům, pak si v českém jazyce příběhy vyprávěli a nakonec v informatice vytvořili malé komiksy pomocí programu Story Visualizer.

Podívejte se, jak se jim dařilo.

 

Programovatelná stavebnice Lego EV3 - informatika 9.B

Od začátku ledna pracovali deváťáci s programovatelnou stavebnicí. V závěrečné práci pak sestavili a naprogramovali vlastní modely. Stavěli většinou podle návodů, vyzkoušeli profesionální programy a připravili také vlastní program. Práci zdokumentovali na vlastních webových stránkách.

     

 

 

Exkurze VD Dalešice a JE Dukovany - 9. A, B

V pátek 1. 4. jeli deváťáci na tradiční fyzikální exkurzi.

Nejdříve zastavili pod hrází dalešické přehrady a prohlédli si vodní přečerpávací elektrárnu. Pak přejeli do jaderné elektrárny Dukovany, kde se zúčastnili programu v informačním centru.

Několik fotografií - hlavně z Dalešic

 

IQ Landie Liberec - 8. B

Ve čtvrtek 31. 3. si vybrali žáci 8. B odměnu za vítězství v projektu Adaptace sídel na  změnu klimatu.

Všichni, kdo v projektu pracovali, jeli na výpravu do IQ Landie v Liberci.

Několik fotografií

 

A na harfu hrál...

8. března si žáci 1. stupně užili procházku časem starých pověstí českých i současnou dobou za doprovodu nádherných melodií slavných českých hudebních skladatelů. Celé velmi zdařilé pásmo pro naše děti připravili učitelé žďárské Základní umělecké školy pan Drahotský a paní Smékalová.

Děti si skladby nejen poslechly, ale i zahrály. Viděli jsme blanické rytíře, věštící kněžnu Libuši, pana prezidenta přicházejícího za zvuků slavnostních fanfár, prožili jsme si slavnostní atmosféru české státní hymny, zatančili si Ptačí tanec a v neposlední řadě jsme viděli a slyšeli netradiční hudební nástroje.

K velkým zážitkům koncertu patřila hra paní učitelky Šimurdové na buben a pana učitele Uhmanna na vozembouch. Pásmo bylo velmi pěkné a děkujeme za ně.

Několik fotografií                  p. uč. Helena Černá

 

Autorské čtení: Galgad - Příběh strážce Země

Ve středu 2. 3. proběhla v rámci Dne otevřených dveří další zajímavá akce: autorské čtení z knihy Galgad - příběh strážce Země.

Mezi žákyně a žáky šestých a sedmých ročníků a další zájemce přišel její autor, jenž tuto knihu napsal a vydal pod pseudonymem Ergall.

Autor se pozorným posluchačům svěřil, proč tuto knihu napsal, dal cenné rady budoucím spisovatelům a také přečetl vybrané kapitoly z poutavého příběhu s poselstvím. Kniha si cestu ke čtenářům našla. A to je moc dobře!

Několik fotografií            p. uč. Jiřina Špačková

 

Vysočina - vlastivěda, 4.A

Čtvrťáci ve skupinách shromáždili obrázky zajímavých míst v našem kraji, doplnili je informacemi a připravili přehledné shrnutí. Nakonec seznámili se svou prací ostatní spolužáky a vše vystavili na školní chodbě.
Podívejte se na fotky

 

Adaptace sídel na změnu klimatu (přírodopis)

Do projektu jsou zapojeni žáci 8. A a 8. B. Projekt má žákům přiblížit složité téma klimatické změny pomocí 7 badatelských aktivit a exkurze na bioplynovou stanici.

Závěrečné vyhodnocení proběhlo 18. 2. na Městském úřadě ve Žďáře nad Sázavou soutěží zástupců jednotlivých řešitelských skupin.

Naši školu reprezentovali E.Dobešová, T.Kazdová, T.Cafourek (8.A) a L.Slavíková, N.Němcová, J.Kosek (8.B).

Zástupci 8.B zvítězili a získali pro třídu vstupenky do IQ Landie v Liberci.

Podrobnosti o projektu a Fotky z průběhu projektu

 

Fotografická soutěž PhotoContest 2016

Pět dívek se zúčastnilo celostátní fotosoutěže se snímky na téma Zátiší - tiché poselství věcí, Krajina a Portrét.

Fotografie Lucie Krejčí, Kláry Porubské (7.B), Michaely Havlové, Martiny Markové (8.B) a Dolores Kočárkové (9.B) si můžete prohlédnout ve školní fotogalerii nebo na webu soutěže - zde jim můžete dát i svůj hlas.

Kalendář 2016 ze soutěžních fotografií (pdf)

 

Vánoční zázrak v 5.B

Páťáci našli něco, co nikdo neztratil a udělali radost někomu, koho neznali...

Podrobnosti o celé události

 

 

Vánoční přání - výtvarná soutěž

Ve výtvarné soutěži o nejhezčí vánoční přání se letos sešlo přes 100 přáníček.
V jednotlivých kategoriích se nejlépe umístili:
1.-2. třída: 1. Alena Pohlová, 2. Vojtěch Kužela, 3. Šárka Trojanová
3.-5. třída: 1. Šimon Vokurka, 2. Kristýna Lacinová, 3. David Brabec
2. stupeň: 1. L. Augustin a M. Vytlačil, 2. A. Pavlík, 3. N. Smištíková
Několik fotografií

 

Právo na dětství - Nemluvím, stejně mě neposlouchají (občanská výchova)

V říjnu 2015 se projektu zúčastnilo 53 žáků 8. a 9. ročníku.

V hodinách občanské výchovy si povídali o právech dětí a pak pracovali na internetu.

 

Příběhy bezpráví - Okupace 1968 ve Žďáre nad Sázavou

Žáci 9. B - P.Burian, K.Jagošová, N.Polanská, D.Stránský, N.Smištíková - se věnovali událostem v srpnu 1968 v našem městě.

V městském archívu se seznámili s uloženými dokumenty (staré noviny a fotografie), povídali si s pamětníky a pak připravili nástěnku v učebně dějepisu a prezentaci pro spolužáky.

Práce vznikla jako příspěvek do celostátního projektu Jeden svět na školách - Příběhy bezpráví.

 

Celé Česko čte dětem - 3. B

Dětem ze 3. B tentokrát četla maminka Pavlíková pohádku Otýlie a tisíc pět set osmdesát kaněk z knížky Miloše Macourka - Pohádky. Čtení provázela celá řada zajímavých úkolů.

Přečtěte si, jak to probíhalo a podívejte se na fotky.


 

Další ročníky

 

 

Starší práce jsou uloženy v archivu - ve škole.

->na úvodní stránku   ->na začátek stránky